Представена публикация

СПИСАНИЕ „ВКУСОТИИ В ЧИНИИ“ Е ВЕЧЕ ПО ПАВИЛИОНИТЕ!

Имаме ли нужда от добра вест? Да! - Ето я: "Вкусотии в чинии" - тържество на добрият вкус с повече от 100 рецепти в брой 8 ...

събота, 23 декември 2017 г.

"ДВУРОГА ЛУНА" - стихове от Марги БОРИСОВА


сряда, 20 декември 2017 г.

РЕЦЕПТИ ЗА ПРАЗНИЧНА ТРАПЕЗА – КОЛЕДА И НОВА ГОДИНА (Предоставена с любезното съдействие на списание „Вкусотии в чинии“)



1. Баница на рула "Женя"

2. Питка "Цвете"

3. Солена палачинкова торта в купа

4. Специалитет на семейството - вратни пържоли
5. Телешко задушено
6. Капама в сарма
7. Хапки по римски
8. Инволтини по фоджански
9. Новогодишната семейна торта



1.   Баница на рула "Женя"


Продукти за тестото: 500 мл прясно мляко, 1 голямо яйце, 2 супени лъжици олио, 1 супена лъжица оцет, 1 чаена лъжичка сол, 1 кубче мая.За плънката: 500 г сирене, 2 яйца, 2 супени лъжици  кисело мляко, щипка сода за хляб.И още: 500 г полуразтопена свинска мас (може да се замени със смес от краве масло и олио).  Приготвяне: Омесва се тестото и се "бие" 40-50 пъти в масата. Разделя се на 3 топки. Всяка топка се дели на 8 по-малки. Те се топят в мазнината, раздърпват се на малки питки и се редят една върху друга на 8 купчинки по 3 питки. След това всяка купчинка се раздърпва или разточва на правоъгълна кора с дължина, колкото е дълга правоъгълната тава, в която ще се пече питата. Намазва се с мазнината, наръсва се с една осма от плънката и се завива на руло. Така получените 8 рула се слагат в две правоъгълни тави по дължина (аз използвам т.нар. караванки). Ако тавата е голяма, може да се сложат повече рула. Втасват 30-40 минути. Пекат се в предварително загрята фурна.

 

2.   Питка "Цвете"


Продукти за тестото: 700 г брашно, 250 мл прясно мляко, 40 г мая, 1 чаена лъжичка сол, 1 чаена лъжичка захар, 2 яйца, 125 г краве масло.За намазване: 1 жълтък, 1 супена лъжица прясно мляко.За поръсване: бял и черен сусам (черният сусам може да се замени с маково или ленено семе).
Приготвяне: Маята и захарта се разтварят в топлото мляко. Съдът се покрива с кърпа и се оставя на топло, докато удвои обема си. В пресятото брашно се прави кладенче и в него се изливат млякото с маята, разбитите яйца, солта и разтопеното краве масло. Омесва се тестото, покрива се с кърпа и се оставя да втаса. След това то се разделя на две половини. От едната част се отрязва малко парче - за средата на "цветето". Всяка половина се разделя на 5 равни части, които се правят на топки. Върху намазана с олио повърхност се разточват петте по-големи топки на кръгли кори, малко по-малки от дъното на разглобяема форма за торта. Дъното на формата се слага в средата на голяма тава и върху него се подреждат четирите кори една върху друга, като всяка кора се намазва с разтопено масло. Слага се и петата кора, но без да се маже. С остър нож, от центъра навън, корите се срязват на 8 части (като торта), без да се стига до края. Всяка срязана част се обръща навън - към края на формата. Получават се първите "листа" на "цветето". По същия начин се приготвят и по-малките 5 топки. И те се разрязват на 8 части. Тази група кори се поставят в отвора, който се получава при обръщането на първите кори. Внимание! Срязаните части трябва да се паднат между вече разтворените "листа" на първия кръг. Разтварят се срязаните части, така че да попаднат между "листата" на първия кръг. От заделеното малко парче тесто се оформя питка, с която се запълва отворът в средата на цветето.Цялата пита се намазва с жълтъка, разбит с прясното мляко. Обърнатите листа се поръсват с бял сусам, а питката в средата - с черен сусам (или с ленено или маково семе). Питката се пече в сгорещена при 200 градуса фурна. В началото - 10 мин при тази температура, а след това - 30 мин при 180 градуса. През първите 20 мин фурната не се отваря, за да не спадне тестото. Пече се до златистокафяво. Ако е необходимо, към края може да се покрие с алуминиево фолио, за да не прегори.
Приготвянето на пръв поглед изглежда сложно, но в действителност питката се прави много лесно.Вкусът й е чудесен!

 

3.   Солена палачинкова торта в купа (предястие)


Продукти: 3-4 по-дебели палачинки, 150 г сирене, 1 кутийка майонеза, 5 големи сварени картофа, 1 голяма глава лук, 150 г мариновани гъби, грах, кисели краставички, шунка или друг колбас, сварено пилешко месо (количествата са според вкуса).
Приготвяне: Дълбока купа се намокря със студена вода. Дъното и стените й се покриват с голямо парче найлоново фолио, което да виси и извън купата. Готовите палачинки се намазват със смес от майонезата и настърганото сирене (понякога оцветявам тази смес със сок от червено цвекло). Палачинките се навиват на рула и се нарязват напречно на парчета с дебелина 5-6 мм. С тези парчета плътно се облицова купата. Намазват се с половината смес от настърганите сварени картофи, настъргания лук и 4-5 супени лъжици майонеза и хубаво се притиска. Купата се пълни със смес от наситнените гъби и другите зеленчуци, шунка и пилешко месо и останалата майонеза (количествата са на вкус и според големината на купата). Пълнежът се притиска и се уплътнява добре. Отгоре се намазва с остатъка от картофената смес. Пълнежът се завива с висящата част от найлоновото фолио и купата се слага в хладилника за 7-8 часа. След това найлонът се отвива, купата се обръща в подходяща чиния или плато и се отстранява найлонът. Украсява се по желание.

 

4.   Специалитет на семейството - вратни пържоли


Приготвят се толкова вратни пържоли, колкото порции са необходими (ние винаги приготвяме няколко повече, защото по една не е достатъчна). Пържолите се начукват добре и отгоре леко се нарязват с нож. Поръсват се с черен пипер, сол и джинджифил на прах. Оставят се в покрит съд за един ден. Вечерта преди празника се овалват хубаво в червен пипер. Пекат се на жарава. След това се заливат със сос от зехтин, прясно изцеден лимонов сок, сол и риган и се държат на топло в затворен съд до сервирането.

 

5. Телешко задушено "Елена"


Взема се голямо парче телешко месо и се нарязва напречно на мускулните влакна на стекова, не по-дебели от 1 см. Те се нареждат в тенджера, като помежду им се слагат нарязан лук, скилидки чесън, дафинов лист и няколко зърна черен пипер. Заливат се с 1 чаена чаша вода и 1-2 чаени чаши сухо червено вино. Слага се капакът на тенджерата и се оставя на хладно за 5-6 часа. След това месото се отцежда и се изпържва в предпочитана мазнина до хубава червена коричка. После стековате се слагат в дълбока тенджера. Добавят се 2-3 супени лъжици доматено пюре, 2 глави лук, нарязан на ситно, 1 дафинов лист, 1 чаена лъжичка захар, сол и черен пипер на вкус. Заливат се с бульон - да се покрие месото. Врят на силен огън 10 мин, после 1 час на слаб огън (ако месото е говеждо, трябва да ври поне 2 часа). След това се изваждат. Сосът се прецежда и се сгъстява с 2 супени лъжици царевично брашно и 1 супена лъжица бяло брашно. Добавят се 2 супени лъжици заквасена сметана и 150-200 г нарязани стерилизирани гъби. При сервиране месото се залива с този сос.

 

6.   Капама в сарма


Приготвяне: Начукват се 4 броя пилешки пържоли, 4 броя телешки пържоли и 4 броя свински пържоли. Наръсват се със сол и черен пипер на вкус. Разстилат се 4 големи листа от кисело зеле. Върху всеки от тях се нареждат една върху друга по една свинска, телешка и пилешка пържола. Върху нея се слагат тънки парчета топено сирене, кръгчета кисела краставичка и кръгчета морков. Завива се на голяма сарма. Така приготвените сарми се слагат в тавичка и се заливат с малко зелева чорба, смесена с 1 чаена чаша червено вино и 2-3 супени лъжици олио. Тавичката се покрива с алуминиево фолио и се слага в предварително загрята фурна. Пекат се на 200 градуса час и половина. После фолиото се отстранява и сармите се запичат още 20 мин. до зачервяване.

 

7.   Хапки по римски


Начуквам на тънко толкова свински карета, колкото порции са ми необходими. Върху всяко парче слагам тънко парче пушен бекон и по няколко парченца гъби. Завивам каретата на рулца и ги прикрепвам с клечки за зъби. Слагам ги в глинен гювеч, намазан със зехтин. Отгоре ги наръсвам с млян черен пипер и сол. Заливам с 1 чаена чаша бяло вино. Слагам капака и пека 30 минути. Пет минути преди края добавям 1 чаена чаша заквасена сметана. При сервирането заливам рулцата със соса от готвенето.Хапките са чудесно мезе за хубаво червено вино.

 

8.   Инволтини по фоджански


Начуквам тънки пържоли от телешко месо. Върху всяка слагам ситно нарязан чесън, магданоз, кашкавал и по няколко стафиди. Завивам ги на рулца и ги прикрепвам с клечки за зъби. Пържа ги в сгорещено масло до побеляване. След това подреждам рулцата в тенджера и ги заливам с доматен сок да се покрият. Врят на слаб огън 30 минути. При сервиране ги наръсвам с настърган кашкавал и понякога леко ги запичам.Това ястие върви с хубаво червено вино.

 

9.   Новогодишната торта на нашето семейство


Приготвяне на блатовете: Разбиват се 8 белтъка на твърд сняг. После се разбиват 8 жълтъка с 2 чаени чаши захар (може да се заместят с една и половина чаени чаши фруктоза) на гладък крем и внимателно се смесват с белтъците. Добавят се 2 чаени чаши пресято брашно и 2 ванилии. Тестото се разделя на две части и се изпичат два блата в тортена форма (с диаметър 24-26 см) с отделящи се стени.
Приготвяне на крема за слепване: 250 г краве масло се разбива с 5 супени лъжици пресята пудра захар до гладък крем. Сварява се каша от 2 супени лъжици брашно, 2 чаени чаши прясно мляко, 1 супена лъжица захар (фруктоза) и 1 супена лъжица какао при непрекъснато разбъркване, като се внимава да не се образуват "бабулки". След като изстине, се добавя на порции към маслото и се разбърква до еднородна смес.Приготвяне на крема за намазване: Разбиват се 4 белтъка с 6 супени лъжици захар. При непрекъснато биене към тях се добавя 1 чаена чаша карамелен топинг. Сварява се сироп от 1 чаена чаша захар (фруктоза) и половин чаена чаша вода.Сглобяване на тортата: Двата пандишпанови блата се срязват хоризонтално на две и се получават 4 блата. Подреждат се в подходяща чиния, като всеки блат се наръсва с по малко от сиропа и се намазва с част от крема. Накрая цялата торта се намазва с белтъчно-карамеления крем. Украсява се с едро настърган натурален шоколад или със смлени орехи.

понеделник, 18 декември 2017 г.

НЕ ВИНАГИ НЕЩАТА СА ТАКИВА, КАКВИТО ИЗГЛЕЖДАТ (ПРИТЧА)


 
Два ангела пътували през зимата от град на град. През една от студените вечери замръкнали край дома на богато семейство и останали да прекарат нощта. Домакините не били никак гостоприемни и ги сложили да спят в плевнята. На сутринта старият ангел видял пукнатина в стената и мълчаливо я замазал с ръка. Младият го видял и недоумявал защо го е направил.

- Нещата не винаги са такива, каквито изглеждат... - отвърнал старият.
На следващата вечер потропали на вратата на едно много бедно семейство. За разлика от предишните, тези хора били много гостоприемни. Нагостили ги на оскъдната си трапеза и даже им отстъпили постелята си - за да си отпочинат по-добре.
На сутринта ангелите заварили стопанина и жена му да плачат в обора. Единствената им крава, която била основния им поминък, лежала мъртва в плявата. Младият ангел попитал стария:
- Как допусна да се случи такова нещо? Първото семейство имаше всичко, не искаше да даде нищо, но ти им помогна. А това имаше много малко, даде ни повече от необходимото, но ти остави кравата им да умре. Защо?
- Нещата не винаги са такива, каквито изглеждат! Когато бяхме в плевнята на първото семейство, видях, че зад пукнатината в стената се крие златно съкровище. Заради грубото им отношение и свидливостта на домакина поправих пукнатината, за да не го намерят. А снощи, докато спяхме в постелята на стопанина, дойде Ангелът на смъртта, за да вземе жена му. Но вместо нея, му дадох кравата.

неделя, 17 декември 2017 г.

"АЛИБИ В БЯЛО, ЧЕРНО И ЧЕРВЕНО" - Стихове от Марги БОРИСОВА


Търсете на 18 декември цветните „Вкусотии в чинии“ по читателски писма: ИЗЖИВЕЙ ПРАЗНИКА!




ИЗЖИВЕЙ ПРАЗНИКА!

(За феновете ни – прилагаме съм сайта и рецепта за пълнено прасенце, любезно предоставена от сп. „Вкусотии в чинии“)

Вие, фенове наши, знаете, че ще спретнем голям купон в празничния брой! 18 години вече го правим.
Вземете ли списанието в ръце, вече нямате грижа – да измисляте меню. Да ровите  в тефтерите за рецепти – ваши непознати, но приятели, читателите – участници в конкурса са го направили вместо вас. А ние – сме избрали най-точните и вкусни рецепти – за да ги имате. Сега и завинаги. Едничка грижа ще ви остане – само да напазарувате съответните продукти. Времето ще е достатъчно (списанието ще бъде на 18 декември по павилионите и по домовете на абонатите. ) за да можете да приготвите най-добите трапези: Трапеза за Бъдни вечер, трапеза за Коледа, трапеза за Нова година!
Броя ще намерите автентични разкази на наши читатели – за някогашните празници и традициите, които са споявали семействата. Както всички поверия за късмет и щастие, които трябва да се спазят  по време на празниците.
Ø От раздела „Бъдни вечер – постни гозби, но изкусни, а десертите – много вкусни“ ще изберете 7, 9 или 12 ястия и десерти за Бъдни вечер измежду майсторските рецепти които са „постни, но вкусни“   сарми лозови и зелеви, чушки сушени и пресни – пълнени с боб, с праз и ориз, зелници от типа „да си оближеш пръстите“ и тиквеници, ашурета и ошави. Както и на неизбежните пресни пити
Ø От „Трапезата на Коледа – рогът на изобилието“  ще изберете по кой начин да пълните пуйката – с дребулии, гъби, стафиди и ориз. Или със зеле и препържени сланинки. И как да я печете, така че да не се суши, а да се топи в устата. И още – капами от различни краища на страната ни, сарми с кълцано или мляно месо и всевъзможни прибавки – печени или задушавани под капак. Пити с кавърма, погачи, дребни сладки и тиквеници, коледни пънчета и леки десерти за преяли хора.
Ø От раздела „Нова година – празник без край!”
 наистина ще сътворите празник – кеф ти пълнено прасенце в корема с шишенце, кеф ти задушени пържоли с топено сирене за голяма фамилия, кеф ти за вита баница с късмети, лучник с месо и праз. И бяла празнична торта „Рафаело“ за празнична торта, която ще се запомни от всички.
Гост на броя ни е голямата народна певица, изключителна като личност и характер – обичаната от всички Поли Паскова.


ПРАСЕНЦЕ
С ГЛАЗИРАНА
КОРИЧКА
ПО РЕЦЕПТА
ОТ СЕГОВИЯ

Много по-лесно е да изберете незамразено прасенце, отколкото замразено. Струва си да обърнете внимание на кожата – тя не трябва да бъде с кръвонасядания и синкави петна. Цветът й трябва да е кремав или светлорозов, повърхността да е чиста и почти гладка. Да помиришете прасенцето не само е препоръчително, но дори и задължително. Затова, без да се колебаете, трябва да поискате от продавача да ви даде възможност да направите това. Сукалчето има аромата на прясно месо –  тънък, едва забележим. В магазините си струва да обърнете внимание преди всичко на етикета със задължителните данни - датата на клането, срока на годност, производителя. И, разбира се, важен е и външният му вид.
Печено прасене на фурна е най-лесната за приготвяне рецепта. За печенето имате нужда от голяма тава за с високи страни и сукалче с тегло 3-5 кг. За да не бъдем тривиални, нека подготвим коледното прасенце според испанска рецепта от провинция Сеговия.
Първо трябва да облеем прасето с немного гореща вода, внимателно да изстържем с бръснарско ножче, където е останала четина, да пъхнем опашката под кожата, като направим разрез, да го изплакнем със студена вода и да го подсушим със суха кърпа отвън и отвътре.
Продукти за маринатата: Сол – 6 супени лъжици, захар – 3 супени лъжици, черен пипер на зърна – 2 супени лъжици, бахар – 20 зърна, вода 2 литра, 6 дафинови листа.
За глазурата: Соев сос – 6 супени лъжици, мед 3 супени лъжици, смлян лют пипер – 3 чаени лъжички, олио – 6 супени лъжици.
За плънката: Една чаена чаша ориз, 1 връзка зелен лук (или 4 луковици стар лук), 1 кг гъби печурки, 8 скилидки чесън, по 1 чаена лъжичка мащерка и майоран, 3 дафинови листа, 6 скилидки обелен чесън, смян черен пипер.
Приготвяме 2 литра марината от продуктите за нея. Кипваме всичко, охлаждаме маринатата, поставяме прасенцето в дълбок съд, похлупваме с капак и слагаме в хладилника за ден и половина.
Подготвяме глазурата от соев сос, мед, лютия пипер и олиото. За да се смеси добре медът с останалите компоненти, поставяме съда с глазурата в по голям съд с вряла вода.
Изваждаме прасенцето от маринатата, изтриваме го до сухо, намазваме го добре с глазурата, посоляваме отвътре и сол и смлян черен пипер и го връщаме обратно в хладилника за времето, докато приготвим плънката.

Приготвяме плънката: Задушаваме лука в олио. Посоляваме. Отделно нарязваме гъбите на едро (за да не се изгубят в плънката), запържваме ги, посоляваме ги на вкус и ги овкусяваме с черен пипер. Сипваме запържените лук и гъби в гевгир и ги оставяме да се оцедят от мазнината. Ориза измиваме добре и го заливаме с 2 чаени чаши вряла вода – варим го почти до готовност.


Останалата влага оризът ще попие от прасенцето по време на печене. Трябва да се внимавасъс солта, защото и гъбите, и лукът са посолени. Може би е по-добре накрая, когато се смеси плънката, тогава да се досоли на вкус и да се прибави черен пипер. 

Изваждаме прасенцето от хладилника, пълним корема му с плънката, като се съобразяваме с факта, че оризът още ще набухва. Зашиваме много добре с конец. Върху дъното на тавичката постиламе пергамент или хартия за печене. Слагаме прасенцето. Пробождаме тук таме кожата му с игла – да не се напука при печенето. Пак го намазваме с глазурата. Завиваме ушите и зурлата със станиолово фолио. 

Отделно завиваме цялото прасенце с фолио и го слагаме в предварително загрята до 190 градуса фурна за час и половина.
След това изваждаме прасенцето, отстраняваме фолиото, мажем го отново с глазурата, отново покриваме с фолио ушите и зурлата връщаме го във фурната,  намаляваме до 170 градуса и печем още час – час и нещо до появата на златист цвят на кожичката.

Не бързайте... месото трябва да се пече бавно! Ако кожата леко прегори, не се притеснявайте – всичко е наред. Най- важното е да се изпече финото месо.
И накрая – прасенцето с хрупкава блестяща червено-кафява коричка е готово! Приятен апетит!