Представена публикация

СПИСАНИЕ „ВКУСОТИИ В ЧИНИИ“ Е ВЕЧЕ ПО ПАВИЛИОНИТЕ!

Имаме ли нужда от добра вест? Да! - Ето я: "Вкусотии в чинии" - тържество на добрият вкус с повече от 100 рецепти в брой 8 ...

четвъртък, 12 декември 2013 г.

ВКУСОТИИ В ЧИНИИ - новият цветен брой по читателски рецепти "КОЛЕДА БОГАТА ПЪЛНИ ДУШАТА" идва при вас на 16 декември

На 16 декември идва при вас новият цветен брой на „Вкусотии в Чинии” под надслов: „Коледа богата пълни душата”

На 16 декември идва при вас новият цветен брой на „Вкусотии в Чинии” под надслов: „Коледа богата пълни душата”

На 16 декември празникът ще дойде при вас,

заедно с новия цветен брой на „Вкусотии в Чинии”

под надслов: „Коледа богата пълни душата”
Търсете от 1 април новия цветен брой на сп. „Вкусотии в чинии” „ВЕЛИКДЕН – БЛАГ ДЕН” с празнични рецепти от цяла България: Времето тече, а Великден се връща всяка година – все по-очакван и по-празнуван. Всяка година все повече и повече читатели на „Вкусотии в чинии” отгръщат специалния ни брой, посветен на празника и сътворен от феновете на списанието. Достатъчно е да прочетеш разказите им, за да научиш толкова много за бита и душевността на нашите родители, на бабите и дядовците ни, да се потопиш в традициите, чийто интересни вярвания и ритуали обогатяват и днешния празник. Самото списание вече се е превърнало в една красива спестовна касичка, в която слагаме – време, усилия, въображение, опит и от това богатство създадохме празничния цветен брой под надслов: „Великден – благ ден”. Какво ще намерите на страниците на празничното издание? l Домашен козунак – пухкав и бухлат: Козунаци на пещ с 30 яйца. Козунак с кисело мляко и глазура от мед. Козунак с мак и бадеми. Козунак с какао. Руло с шипков мармалад. Домашен козунак с мас. Бабините козуначени кошнички с червени яйца. Великденски венчета с пълнеж и яйца. l Рецепти верни за козунаци чуждоземни: В този раздел са творенията на Балканите, Европа и Изтока – не по-малко вкусни и изкусни от нашите. А най добър от тях е - украински козунак „Пасха” с кардамон или шафран. l Дребни сладки за разядки: Канелени сладкишчета. Орехови курабийки. Кифлички с локум. Козуначени колачета с лимонови резанки. l Баница и пита – до насита: Баница с лапад и сирене. Овчарски пай. Вита пита. Пита „Слънце”. Великденска козуначена баклава. l От козунак стар – сладкиш-оригинал: Торта от козунак. Млечна баница от сух козунак. Баят козунак с пълнеж от крем. Кекс от стар козунак l Оцветяване на яйца с треви и боя: Яйца с брокат и лак. Двуцветни яйца. Шарени с конец. Светлокафяви яйца. Яйца, зелени на цвят. Златисто-жълти яйца. l Агнешки ястия – гвоздеят на вечерта Цяло агне, печено с дреболии, зелении и ориз. Агнешко с пресен чесън и сини сливи. Агнешко със зелен лук. Агнешко с бакла и джанки. А черешката на тортата е Галена, суперзвезда на попфолка. Търсете списанието на 31 март по всички павилиони. Само абонатите да го чакат вкъщи!
Атмосферата, духът и кулинарният творчески полет ще осенят вашия дом още на 16-ти този месец. Читатели от цяла България ще споделят с феновете на списание „Вкусотии в чинии” идеи за:

l Бъдни вечерпостно, но вкусно

Сарми с лозови листа и булгур. Сарми с праз и ориз. Зелеви сарми с булгур и сини сливи.
Сухи чушки с ориз и гъби. Пиперки с боб и орехи.
Постна капама с пълнени чушки и сарми.Зелник с праз и кисело зеле. Баница с кайма и праз.
Содена питка с бакпулвер.


l Коледа – богата трапеза

Прясна питка с кисело мляко и яйца.
Пуйка със зеле. Пълнена пуйка с лук, гъби и дреболии.
Коледни сладки. Постни сладки с мед и карамфил.Баница с тиква. Сладкиш от варена тиква с мармалад. Тиквеник със стафиди и круши.


l Нова година – отрупана маса

Пълнено печено прасенце с ориз, лук и мерудии. Сарми с два вида кайма. Телешко руло със спанак и мръвки. Кебап от свинско филе в гювечета.
Млечна баница. Точена баница с извара и мед. Баница с орехи и фурми. Ябълкова баклава. Редена баклава. Саралия от готово тесто. 



Наши гости ще бъдат Катя и Здравко от дует „Ритон”. Те ще ни открият, къде е скрит ключа към дългогодишната обич и партньорство.



На Нова година – в дома на
Елена МОЙСЕЕВА от Нови пазар,носител на голямата награда от конкурса
„Коледа богата пълни душата”
на списание „Вкусотии в чинии”


Рецептите на менюто, което мисля да предложа на моите близки за празничната Новогодишна трапеза, изпробвах предварително, за да съм сигурна, че ястията са наистина вкусни и ще бъдат приятна изненада за всички.
Ето и моите предложения:

1. Предястие-салата "Валс на цветята"2. Прясно сирене със сос "Музик"3. Пастрома със свинско месо4. Старонемски сладкиш с пълнени ябълки5. Торта "Елхичка"


Предястие-салата "Валс на цветята"


Зад прозореца бавно, мързеливо кръжат снежинки, подобно на малки, пухкави цветя. Танцът им прилича на валс. Валс на цветята.
Затворете очи и се вслушайте в мелодията на техния танц.Чувате ли възхитителните звуци на този валс?
А сега опитайте това ярко, празнично, леко и интересно предястие с кръгчета ананас, което ще ви понесе във вихъра на валса от невероятни вкусове.
Изглежда красиво, необичайно. Много е вкусно и главно - много бързо се приготвя.
Продукти: 2 твърдо сварени яйца - едро настъргани, 1 морков - едро настърган, 80 г пушено сирене - едро настъргано, 50 г сирене гауда (или кашкавал) - едро настъргано, 100 г сварено пилешко месо - нарязано на дребно, 1 обелена краставица - нарязана на малки кубчета, 3 скилидки чесън - намачкани, 6-7 супени лъжици майонеза (или заквасена сметана, или смес от сметана и майонеза), 1 ананас, няколко маслини без костилки, консерва царевица.
Приготвяне: Всички продукти (без ананаса) се смесват добре. Тази смес (от нея се оставят 2-3 супени лъжици за украсата) се оформя в средата на подходяща чиния (добре е тя да е по-голяма, за да има място отстрани за ананасовите шайби). Около нея се нареждат тънки шайби от почистения ананас. В отворчето, в центъра на всяка шайба, се оформя малка купчинка от заделената салата. Върху всяка купчинка се слага по едно царевично зърно.
В средата на салатата се слага пръстенче от маслина без костилка. Около него се подреждат царевични зърна, за да се получи цвете. Аз използвах и зърна от нар за украсата - стана по-вкусно, а и изглежда по-екзотично. По края на чинията се капва по малко от майонезата (или сметана) - между парчетата ананас.
Препоръка: Много от съставките може да се приготвят предварително, а в празничния ден ще остане само да сглобите предястието. Добре е краставицата да се нареже непосредствено преди оформянето в чинията.

Прясно сирене със сос "Музик"(По стара немска рецепта)




Това мезе е много вкусно и бързо за приготвяне. В Германия го поднасят задължително с ябълково вино. Приготвям го няколко дни преди празника.
Продукти за една доза: 200 г прясно сирене (или изкиснато, несолено), 5 супени лъжици зехтин, 100 мл ябълково вино, 50 мл качествен ябълков оцет, 1 малка главичка лук, малко смлян черен пипер (или бял пипер) и малко смлян кимион.
Приготвяне: Сиренето се нарязва на кубчета и се слага в буркан. Лукът се нарязва на ситно или на тънки кръгчета. Смесва се с останалите продукти. Тази смес се изсипва при сиренето в буркана. Бурканът се затваря с капачка и се слага в хладилника за 12 часа. После парченцата сирене се изваждат и се хапват. Маринатата може да се съхрани в хладилника и да се използва повторно.

Ето и една рецепта за основно ястие на Новогодишната трапеза.

Пастрома със свинско месо

 



Пастромата по принцип е деликатес от говеждо месо, характерно за еврейската кухня на Молдова и Украйна, вероятно с тюркски произход. Тя е била измислена като начин за съхранение на месото за по-дълго време.
Готовото месо може да се консумира в топъл вид, но и вече изстинало. Говеждото месо може да се замени успешно със свинско, пуешко, кокоше или пилешко месо, според предпочитанията. Аз я приготвих със свинско месо. А ето и рецептата:
Продукти: 1 кг месо - на цяло парче, 5 - 6 скилидки чесън, олио (зехтин или майонеза) за намазване, 700 мл вода, 2 супени лъжици сол. За овалване на месото: Смляни кимион, куркума, кориандър, червен пипер (може и лют пипер), бял пипер, алуминиево фолио.
Приготвяне: Месото се слага в дълбок съд и се залива с водата, в която е разтворена солта, така че тя да покрива изцяло месото. Слага се в хладилника поне за една нощ (по-добре е да престои 24 часа). После месото се изважда от водата, леко се измива със студена вода, подсушава се с кърпа. С остър нож се надупчва отвсякъде и в разрезите се слагат парчета чесън. Намазва се от всички страни с олиото и хубаво се овалва в смесените подправки. Завива се плътно в алуминиево фолио, слага се в тавичка за печене. Връща се в хладилника поне за 24 часа. Пече се в предварително загрята фурна на 220 градуса около 1 час. През това време фурната не се отваря! След това фурната се изключва. Тавата се захлупва с друга тава или капак и фурната отново се затваря. Месото се изважда едва тогава, когато фурната е напълно изстинала. Сервира се нарязано на тънки парчета. Гарнитурата е по желание.
Вариант за маринатата, ако се използва пуешко месо: 2 супени лъжици захар, 2 супени лъжици сол, 3 - 4 чаени чаши  вода, 2 дафинови листа, ароматен пипер.
За намазване на месото след подсушаване: Смес от 2 супени лъжици мед, 2 супени лъжици олио, 1 супена лъжица соев сос, 1 супена лъжица червен пипер, 1 чаена лъжичка бял пипер.
Пече се в тавичка, застлана с алуминиево фолио, около 75 мин. в загрята фурна, при температура 170 градуса.
Половин час след началото на печенето, пастромата се залива с отделения сок.

Ето и една рецепта за един фин вкусен сладкиш, който ще поднеса като десерт на Коледа.

Старонемски сладкиш с пълнени ябълки(Приготвя се 1 денонощие преди консумацията)

За тестото:150 г меко краве масло, 100 г пудра захар, 1 яйце, 1 ванилия, настъргана кора от 1 лимон, 250 г брашно.
Приготвяне: Маслото и захарта се разбиват на пухкав крем. Добавят се яйцето, ванилията, лимоновата кора, брашното.
Омесва се меко тесто. Завива се в найлоново фолио и се слага в хладилника за 1 час.
За плънката: 100 - 150 г сушени плодове по избор (кайсии, ананас, стафиди) се нарязват на дребно и се заливат с 2 супени лъжици коняк или ром (количеството на сушените плодове зависи от големината на ябълките и от отвора в тях, който се получава при почистването им). Оставят се да престоят 1 час. След това се размесват с 2 - 3 супени лъжици вишнево сладко.
За заливката: 1 пакетче пудинг "Ванилия" на д-р Йоткер (без варене) се разбива със 150 мл прясно мляко.
Смесват се 600 мл течна сметана със 125 г захар и 1 ванилия и се загряват на котлона. Свалят се от огъня. Добавят се пудингът и 2 разбити яйца, като се разбърква добре. Слага се отново на котлона, но на умерен огън, и се разбърква непрекъснато. След като кипне, се отстранява от огъня. Оставя се леко да се охлади.
Ябълките: 12 малки кисели ябълки (броят им може да бъде и в зависимост от тавата) се измиват, обелват се и се издълбават, за да се отстрани кочанът.
Приготвяне: На сладкиша: дъното на тортена форма се покрива с хартия за печене. Две трети от тестото се разточва на кора със същия диаметър, както на формата, и се слага върху хартията. Надупчва се с вилица. Останалото тесто се разточва на кора и се реже на ленти. С тях се прави борд около стените на формата. Върху тестото се подреждат ябълките. Напълват се с плънката. Поливат се със заливката. Пече се в предварително загрята фурна на 170 градуса около 45 минути. Малко преди края на печенето ябълките се поръсват с филирани бадеми (или с едро счукани орехови или лешникови ядки).
Забележка: Когато се извади от фурната, сладкишът ще е все още с течен пълнеж и заливка. Когато изстине и престои едно денонощие, ще се стегне. Сладкишът се приготвя бавно, но си заслужава, защото става много вкусен.

Ето и последната рецепта, която ще внесе завършващия празничен щрих в Новогодишното меню.

Торта "Елхичка"



За блатовете: 75 г краве масло се разбиват с 1 чаена чаша  пудра захар, до получаване на гладък крем.
Добавят се половин чаена чаша разбита сладкарска сметана (или заквасена сметана), 2 яйца, 3 супени лъжици запечени счукани орехови ядки, 3 супени лъжици стафиди, три четвърти чаена чаша нарязани на дребно сушени плодове (по желание). Всичко това се разбърква добре. Добавят се 2 чаени чаши пресято брашно и половин чаена лъжичка бакпулвер. Омесва се тесто. Разделя се на 3 топки. Те се разточват на еднакво големи кори, според големината на тавичката, в която ще се пекат (при мен е с диаметър 20 - 22 см). Пекат се поотделно, около 20 мин., на 180-200 градуса.
За ваниловия крем: 2 пакетчета крем "Ванилия" без варене на д-р Йоткер се приготвят според указанието на опаковката.
Крем за намазване на тортата: 2 пакетчета прахообразна сметана на д-р Йоткер се приготвят по указанието на опаковката. Добавя се зелена сладкарска боя и добре се размесва.
Сглобяване: В тортена чиния се редят блатоветe, като помежду се намазват с ваниловия крем. Изрязват се във формата на стилизирана елха. Сиропират се леко (аз ги сиропирах с компот от дюли). Най-горният блат и отстрани тортата се намазва с оцветената сметана. Украсата я по избор.

Това ще бъдат ястията, с които ще зарадвам своите близки за Нова година. Ще има, разбира се, и питка, и баница с късмети.