Представена публикация

СПИСАНИЕ „ВКУСОТИИ В ЧИНИИ“ Е ВЕЧЕ ПО ПАВИЛИОНИТЕ!

Имаме ли нужда от добра вест? Да! - Ето я: "Вкусотии в чинии" - тържество на добрият вкус с повече от 100 рецепти в брой 8 ...

вторник, 16 април 2013 г.

понеделник, 15 април 2013 г.

НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА: ОРХИДЕЯТА ФАЛЕНОПСИС - БЛАГОДАРНА И БЛАГОДАТНА

ОРХИДЕЯТА ФАЛЕНОПСИС - БЛАГОДАРНА И БЛАГОДАТНА

ОРХИДЕЯТА ФАЛЕНОПСИС - БЛАГОДАРНА И БЛАГОДАТНА

ОРХИДЕЯТА ФАЛЕНОПСИС - БЛАГОДАРНА И БЛАГОДАТНА

ОРХИДЕЯТА ФАЛЕНОПСИС - БЛАГОДАРНА И БЛАГОДАТНА













За да спасиш фаленопсиса,накарай го да моржува!

Кое е това цвете, което е царствено красиво, цъфти много, много продължително и се отглежда доста лесно? Отговорът на загадката е – фаленопсис, един от най търсените и популярни видове орхидеи.
Как да си изберем растение? Първо - внимателно разгледайте цветето. Листата не трябва да висят като дрипа. При здравото растение те са еластични, гъвкави, с еднакъв цвят, без подозрителни петна. Винаги разглеждайте в какво състояние се намират корените (орхидеята се продава винаги в прозрачни саксии). Здравите сухи корени са сребристосиви, твърди, с растящи краища в зеленикав или червено-кафяв цвят. Здравите влажни корени са сиво-зелени, повече към зелено. Мъртвите - меки, кафяви, без живи краища.
Къде да го поставим? Може да го сложите на перваза на прозореца или да виси в подходяща саксия. Ако прозорецът е южен, през пролетта и лятото е нужно да го засенчите с леко мрежесто перде.
През зимата на перваза на прозореца растението може да се преохлади. Нужна е допълнителна поставка. По-добре е да виси. Често през студения сезон растението страда от недостатък на светлина.
Какво още да направите? Не се суетете и не се тревожете излишно. На растението му трябва време, за да се приспособи към новите условия. Ако през цялото време нещо променяте, всичко може да завърши печално.

Кога да поливате? 

Преди да полеете, убедете се, че това е необходимо. По-добре е да попресъхне, отколкото да е преполято. Особено ако имате възрастно растение. Полейте за първи път, когато субстратът стане съвършено сух, да "хруска".

Кога е нужно пресаждане?

Голяма част от орхидеите не понасят разложен или засолен субстрат. Ако корените са сухи и чупливи - те са мъртви (или умират) от насъбралите се в тях соли. Ако са меки и тъмни - изгнили са в разлагащия се субстрат и затова са непропускливи за въздуха. Нужно е спешно да се пресади растението. Много бързо се засолява мъхът сфагнум. Трябва често да се сменя. По принцип е добре винаги да бъдат пресаждани орхидеите веднага след закупуването им. Използва се готов субстрат за орхидеи от магазина – той трябва да съдържа натрошена кора и торф. Процедира се по следния начин: изваждаме внимателно орхидеята от саксията й, оглеждаме всички корени и там, където има изгнили, ги изрязваме до здраво и наръсваме отрязаното с канела, която е естествен фунгицид. Понякога се налага да изрежем 70-80 процента от корените, това не е фатално. Слагаме дренаж от натрошен студопор, след това насипваме малко от субстрата, държим с едната ръка изправена орхидеята, с другата досипваме, така че да се разпредели навсякъде между корените. След като пресадим, поливаме чак на следващия ден.
Фаленопсисите се пръскат сутрин и вечер. Но трябва да се внимава да не се задържа вода в розетката на листата, защото ще загният. При поливане трябва да се отцежда напълно водата от дъното на саксията, защото ако се задържи, ще загният корените.

Какво да се прави, когато фаленопсисът е прецъфтял? 

При здравото растение, което има плътни "кожени" листа и нежно зелени или бели корени, е нужно да се отреже цветоносът до първите възли (места на стъблото, от което излизат листа) и под първия цвят. От това място отново ще израсне нова стрела (цветонос). Но ако листата на вашето растение са сбръчкани, меки и дълги най-много 8-10 см, то е по-добре цветоносът да се отреже до основата. Това ще помогне на растението да не изразходва последните си сили за цъфтеж. Поливането и торенето на такова растение трябва да се прави много внимателно. Възстановяването му може да се проточи за дълъг период от време.

А ако фаленопсисът не е цъфтял изобщо? 

Основната причина, поради която орхидеите не цъфтят в стайни условия, е недостиг на светлина. Преместете своя фаленопсис близо до прозорец, намиращ се на южна страна, където ще има достатъчно светлина, но в същото време върху му да не попадат преки слънчеви лъчи. Над растението може да се сложи лампа на разстояние 1-2 метра. Орхидеите не бива да са осветени повече от 12 часа на ден. За да пусне нов цветонос, на фаленопсиса ще помогне и понижаване за около 4 седмици на нощната температура с около 7-8 градуса в сравнение с дневната. Може да го изкарате на остъклена тераса например (но на не по-ниска от 15 градуса температура). Там има значителна разлика между дневната и нощната температура. Този метод може да се нарече "хладно лечение". След като мине периодът, отново поставете фаленопсиса при обичайната му стайна температура (около 20 градуса). Ще видите, че вашето растение скоро ще пусне нов цветонос и ще зацъфти.

Как да разберете дали растението получава достатъчно светлина? 

От цвета на листата - при здравите растения те са яркозелени. Ако са тъмнозелени, значи на растението не му достига светлина, ако листата имат червеникав оттенък, то светлината е прекалено много. Ако има тъмни петна, то това може да се получи в горещи дни, когато слънцето е много силно. Незабавно преместете растението от перваза и го изолирайте със завеса.
За доброто състояние на орхидеята са от основно значение микроелементите и формата, под която е азотът в тора. Стандартните торове съдържат малко микроелементи, а азотът е основно под формата на урея. Орхидеите не могат да усвояват пълноценно азота от уреята и реално "гладуват" независимо от редовното торене.