Представена публикация

СПИСАНИЕ „ВКУСОТИИ В ЧИНИИ“ Е ВЕЧЕ ПО ПАВИЛИОНИТЕ!

Имаме ли нужда от добра вест? Да! - Ето я: "Вкусотии в чинии" - тържество на добрият вкус с повече от 100 рецепти в брой 8 ...

събота, 2 март 2013 г.

АКО РЕШИШ ДА ПОСТИШ ОТ ДУША, ИДЕИ МНОГО ЗА ВКУСНИ ЯСТИЯ





НА 18 МАРТ (2013 Г.) ЗАПОЧВА ВЕЛИКИЯТ ПОСТ И ПРОДЪЛЖАВА ДО 4 МАЙ.


Рецепти за постни ястия търсете в сп. "Вкусотии в чинии" на 4 и на 18 март. Великденски рецепти от цяла България - в цветния брой на "Вкусотии в чинии"на 25 март!

 

АКО РЕШИШ ДА ПОСТИШ ОТ ДУША,

ИДЕИ МНОГО ЗА ВКУСНИ ЯСТИЯ:

*Млада коприва с чесън и орехи

* Постен ориз с гъби и сушени домати

* Крем супа от боб

* Бобена салата с чушки и царевица по   родопски

* Орехов хайвер с чеснов привкус

* Грис халва

Орехов хайвер с чеснов привкус

Продукти: 4 скилидки чесън, 250 г орехи, 100 мл зехтин или олио, 2 супени лъжици лимонов сок, половин чаена лъжичка сол.
Приготвяне: Чесънът се почиства от люспите и се счуква или се пасира. Орехите се смилат отделно много на ситно. При непрекъснато бъркане към смлените орехи се влива олиото, докато го поемат, прибавят се счуканият чесън, лимоновият сок и солта. Хайверът се поднася с  пресен хляб като разядка.

Бобена салата с чушки и царевица по родопски


Продукти: Две чаени чаши от най-едрия бял боб (най-добре да е смилянски), 1 глава червен лук, 5 печени червени чушки, 1 консерва сладка царевица, половин чаена чаша накълцани орехи, половин връзка магданоз, 2 стръка пресен джоджен, ябълков оцет, сол и олио на вкус.
Приготвяне: Накиснете боба във вода от предния ден. Винаги съм си мислила, че тази процедура има единствено за цел да омекоти обвивката и да улесни сваряването. Но откакто започнах да си произвеждам кълнове у дома, прозрях истинския му смисъл. В накиснатото семе започва процес на покълване, при който трудносмилаемите белтъчини, виновни за „газовата” слава на фасула, се разграждат до лесноусвоими аминокиселини. Затова, ако искате салатата да остане без последствия, не пропускайте накисването (за не по-малко от 24 часа).
След това сварете боба в тенджера под налягане за 45 мин. През това време нарежете на ивици печените пиперки, лука - на полукръгчета, а пресните подправки на ситно. Орехите счукайте на дребно. Когато бобът се свари, отцедете го и прибавете нарязаните продукти, както и сладката царевица. Овкусете с ябълковия оцет, олиото и солта. По желание можете да допълните рецептата с няколко лъжици доматено пюре или лютеница. След като сервирате салатата в чинии, поръсете я и с натрошените орехи.


Крем супа от боб


Продукти: 250 г зрял боб, 2 моркова, 1 глава лук, олио, 2 супени лъжици брашно, магданоз, целина, млян черен пипер, чубрица, сол.
Приготвяне: Боба сваряваме до омекване заедно с нарязаните моркови. Лукът наситняваме и задушаваме в малко мазнина. Добавяме боба, щипка-две магданоз и целина, чубрица, черен пипер, сол. Всичко пасираме и бъркаме постоянно до завиране. (Ако нямате пасатор, процедурата се извършва с по-едра цедка, като се претрива продуктът в нея и се полива с горещ бульон от сварения боб.)
В малко олио запържваме брашно, добавяме от пасираната супа до получаване на еднородна смес, след това връщаме в бобената крем супа.
Сервираме с крутони.

Постен ориз с гъби и сушени домати


Продукти: 150 г дългозърнест ориз, 100 г дребни печурки, 4 сушени домата, черен пипер, зеленчуков бульон, зехтин.
Приготвяне: Доматите нарязваме на ситно и накисваме в гореща вода за 20 минути. Печурките нарязваме на тънки кръгчета, като запазваме извивката на гъбката. Задушаваме ги в малко мазнина. Добавяме ориза, разбъркваме за кратко и прибавяме около 500 мл вода, в която сме разтворили един зеленчуков бульон. Изсипваме ориза в тавичка и печем във фурна на 180 градуса. Когато набъбне малко, разбъркваме ориза, тъй като доматите изплуват отгоре. Скриваме ги под ориза, за да не изгорят. Когато поеме цялата течност, оризът е готов.

Млада коприва с чесън и орехи


Връхчета от млада коприва (около 400 г) се измиват под течаща вода и се задушават в 1 чаена чаша гореща вода, като накрая се пуска зеленчуков разтрошен бульон. Отделно се запържва половин чаена чаша брашно в половин чаена чаша олио, секунди преди да се вдигне от огъня, се слагат половин супена лъжица червен пипер и няколко нарязани скилидки чесън. Копривата се пасира, след като поизстине, добавят се сол и черен пипер, насипва се към препърженото брашно и се бърка, докато стане всичко на каша. Ако е гъсто, сипва се още малко топла водичка. Половин чаена чаша орехи се препичат, после те се накълцват на ситно, сипват се към кашата и всичко се разбърква. Поднася се охладено или топло.

Грис халва


Продукти: Една и половина чаена чаша грис, 1 непълна чаша олио, 3 чаени чаши вода, 1 ванилия, 1 чаена чаша накълцани орехи.
Приготвяне: Запържете гриса в олиото, разтопете захарта във водата и когато сиропът се охлади, залейте гриса, разбъркайте, така че да стане каша, сипете ванилията и сложете във фурна на 180 градуса да се запече. След като сиропът бъде изцяло поет, извадете сладкиша, оставете го да изстине, нарежете го на квадратчета и посипете обилно с орехите.